Prozatím nejrozsáhlejší výběr ze sbírky Fait Gallery je konfrontací autorů i výtvarných přístupů české avantgardy a československého umění druhé poloviny 20. století a jejich ohlasů v umění současném. Zvolení umělci pracují s koláží, asambláží či instalací nebo se v jejich přístupech vyskytuje redukce tvaru, aditivní princip vrstvení, komponování rozličných fragmentů, symbolů a písma.
Krátkodobá site-specific instalace reagující na prostor samotné galerie. Jednotlivé světelné objekty umístěné v prostoru jsou inspirovány jeho rozměrem, tvary i tektonikou. Instalace složená ze světelných objektů geometrických tvarů reaguje na pohyb návštěvníků. Čím více se divák k objektu přiblíží, tím více se jas světla zvýší až natolik, že je takřka nemožné si ho prohlédnout. Diváci tak přímo ovlivňují intenzitu světla v prostoru. Instalace se zamýšlí nad samotným galerijním provozem a podstatou vystavování artefaktů.
Ve spolupráci se studiem Scala a pedagogy z katedry Výtvarné výchovy PdF MU si pro vás Industra ART Class - Children připravila tematický workshop, ve kterém dětský návštěvník nahlédne do tajů animace. Oživíme naše sny, obrázky a hlavně fantazii!
Rezervace místa na anna@industra.space / dítě 80,-
Pohádky nejenom pro děti. Těšit se můžete na Příhody brouka Pytlíka, pohádku O zlaté rybce a další animované příběhy.
Prásk! Bum! Pfíííííííí… Brněnská muzejní noc se v zábavním vědeckém parku VIDA! představí třaskavými a výbušnými pokusy. Těšte se na venkovní stanoviště s experimenty, které vám přiblíží mechanické i chemické exploze. Budeme zkoumat výbuchy, ke kterým dochází běžně v přírodě nebo v kuchyni, ale posvítíme si i na ty v laboratořích. Vyzkoušíme také různé způsoby rychlého uvolnění energie a otestujeme je při výrobě vlastní rakety. Uvnitř centra vás čeká nová výstava Haló, kde si vyzkoušíte různé způsoby, jak doručit zprávu, a promítání jedinečného 3D filmu Oceány.
PROGRAM UVNITŘ CENTRA (16:00–23:00)
Vstupenky za 80 Kč za osobu koupíte buď přímo v den akce na místě, nebo od 23. 4. 2019 v předprodeji na www.vida.cz/eshop.
PROGRAM V OKOLÍ BUDOVY (16:00–22:00) ZDARMA
VÝBUŠNÁ STANOVIŠTĚ s experimenty představující exploze, ke kterým dochází v přírodě, kuchyni ale i laboratoři. Působení podtlaku, přetlaku, vakua. Pokusy mechanické i chemické. Od 16:00 do 22:00.
KALORICKÁ BOMBA / představení s třaskavými pokusy (17:00, 18:30, 20:00, 21:30)
Vernisáž pouliční výstavy Brněnských Urban Legends v rámci projektu BrrrNo/multimediální místopis v režii Kávéesky, příspěvková organizace. Na 8 místech v centru města se můžete seznámit s legendárními postavičkami předválečného Brna prostřednictvím plakátů, ilustrací a komiksů z dílny umělců Hearts of creation.
Legendy:
►►► 17:00 - 21:00 NUBIAN & DJ HOTDOGG [HAZE Movement] facebook.com/DjHotDoGGfeelsmixcloud.com/onq
►►► 21:00 - 22:30 Něžný barbar / projekce filmu o Vladimíru Boudníkovi podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala ( 1989, 88 min) na nádvoří. Uvádí Moravská galerie ve spolupráci s Kinem Art.
►►► MENU
► Marinovaný hovězí steak podávány s čerstvým chlebem a salátem s domácí Huhu Chilli omáčkami ( BBQ, Švestková, Meruňková)
► Vege Wrap plněný fazolovými placičkami a zeleninou + salát
PROGRAM:
17.00 Zahrada a včelín starobrněnského opatství / komentovaná prohlídka
18.00 Zahrada a včelín starobrněnského opatství / komentovaná prohlídka
od 18.00 stálá expozice G. J. Mendel – příběh skromného génia, expozice Muzeum starobrněnského opatství (MUSO) / individuální prohlídka
od 18.00 Vytvoř si svůj rodokmen - dílna pro děti, Mendelův fotokoutek
Rezervace komentovaných prohlídek na info@mendelmuseum.muni.cz, max. počet ve skupině 25 osob.
Muzejní noc přináší nové zážitky a poznatky, je to noc plná kouzel, kdy se můžete znovu dívat na svět dětskýma očima i sami vyzkoušet něco, co jste ještě nikdy.... Prohlédněte si výstavu prací členů spolku, udělejte si radost drobným dárkem, na miniworkshopu si sami vyrobte svoji originální brož nebo obrázek, seznamte se s technikou smaltování a odneste si unikátní smaltovanou magnetku. Miniworkshopy jsou otevřené pro všechny dospělé i dětské zájemce.
V našem Showroomu prezentujeme celou aktuální produkci značky Zetor. Prohlédnout si, vyfotit, ale i posadit se do nových traktorů Major HS 80, Forrtera 140 HD, Proxima 120 HS, Crystal 160, Hortus HS 65 a Utilix HT 45, to můžete jen v Zetor Gallery.
Průřez historických traktorů Zetor od roku 1946 až po současnost. Legendární Zetor 25A, Crystal 12045 i pásový 2023 a mnoho dalších traktorů je ve stálé expozic Zetor Gallery.
komentovaná prohlídka budovy Místodržitelského paláce včetně podzemí s Markétou Skotákovou
Volná prohlídka rekonstruované vily, interaktivní expozice, pracovny Jiřího Mahena a zahrady.
Uběhlo 50 let od začátku predukcie legendárních traktorů Zetor Crystal. O produkcí těchto traktorů se dozvíte v naší aktuální výstavě.
Slosovatelný vědomostní kvíz pro dospělé s možností výhry softshellové bundy Zetor
Dětské dílničky a kvízy
Šlapací traktůrky
Simulátor čelního nakladače
Pure Farming PC hry
Divadlo Sandry Riedlové
Poté, co vystoupáte 173 schodů, se vám ze specíálně nasvícené věže naskytne jedinečný pohled na Brno z výšky téměř 63 metrů.
Stálá expozice Příběh Romů Vám přiblíží dějiny Romů. Od jejich předků ve starověké Indii, přes příchod Romů do Evropy v 11. století, až po události druhé světové války a současnost. V expozici si prohlédnete originální exponáty i věrné repliky, které doplňují působivé audiovizuální prvky a dioramata.
Breadway Stores
Komentovaná prohlídka s architektem výstavy Zbyňkem Baladránem
Československý vynález, který slavil obrovský úspěch na bruselském Expu v roce 1958. Projekt, který spojil významné umělecké osobnosti své doby v čele s Alfrédem Radokem a Josefem Svobodou. Multimédium, komponovaná estráda i politikum. Výstava v brněnském Domě umění chce nahlédnout do jednotlivých vrstev Laterny magiky - a prostřednictvím dekonstrukce tento fenomén aktualizovat pro dnešní publikum.
Návštěvníci brněnského Domu umění budou moci do Laterny magiky skutečně vstoupit, zažít a pochopit podstatu multimediálního představení, seznámit se s principy koláže, filmových triků, fungování polyekranů a splitscreenů, užívané například v reklamě, dokumentárním filmu či videoartu. Vystavené „obrazy“ budou však rámovány i ryze současnými uměleckými projekty, které využívají obdobné principy zobrazování. Tyto nové projekty jsou připraveny ve spolupráci s Institutem intermédií při ČVUT, pro výstavu vznikne virtuální realita a bude představena práce na programu pro detekci pohybu. Zapojí se i současní umělci a umělkyně (například Zbyněk Baladrán, Jiří Žák, Michal Kindernay, Markéta Kuttnerová a Jozef Mrva). Výstavě předcházel čtyřletý výzkum, díky němuž bude zvěřejněn unikátní, dosud nepublikovaný vizuální materiál. V Domě umění můžete výstavu navštívit do 28. července 2019.
Letohrádek Mitrovských v Brně představí exkluzivní ukázky historických domečků a pokojíčků pro panenky od 80. let 19. století až po domeček pro Barbie z 90. let 20. století. Přes tři desítky domečků jsou zapůjčeny ze sbírky manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. V České republice ojedinělá kolekce vyniká nejen stářím a originální autenticitou, ale i množstvím detailních doplňků, kterými jsou domečky a salónky pro panenky zařízeny. Na výstavě nechybí ani kupecké krámky, ukázky malých školních tříd a pro kluky například zmenšené autogaráže nebo koňské stáje.
Jednotné vstupné od 4 do 104 let: 20 Kč
18:00 - 24:00
Sněmovní sál, Rytířský sál, Sál Rady města Brna
volná prohlídka
18:30Komentovaná prohlídka
s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
19:30Komentovaná prohlídka
s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
Jedinečný výstavní projekt představuje obecně fenomén romské hudby a do tohoto kontextu je zasazen vlastní terénní výzkum, který se zaměřuje na období od 60. let minulého století do současnosti v Brně.
inspirace architekturou Místodržitelského paláce ve spolupráci s výtvarnou školou Start-Art
Workshop pro děti k aktuální výstavě Lavutara. Děti si vyrobí hudební nástroje.
Vstup do expozice je limitován počtem 30 osob po 15 minutách. Ve stolařské dílně budou k vidění krátké ukázky z představení Jen počkej, hlemýždi! Poslední vstup ve 22:00 již bez ukázky představení. Vstupné 20,- Kč. Muzeum loutek Radosti se nachází na ulici Cejl 29.
Lektorské oddělení LES připravilo pro malé i větší děti a dospělé kreativní činnosti inspirované a navazující na díla prezentovaná na právě probíhající výstavě. Skrze vlastní tvorbu se tak návštěvníci seznámí s uvažováním a tvůrčími principy představených autorů.
Autorská dvojice Kvítka v bytě kromě jiného uvede svoji značku KERA zaměřující se na tvorbu keramických květináčů a doplňků. Pod jejich vedením bude možné se zúčastnit zpoplatněného workshopu zacíleného na práci s keramickou hlínou a vytvořit si vlastní nádobu na rostlinu.
Workshopy budou probíhat v časech 18:00, 20:00 a 22:00.
Zájemce prosíme o rezervaci místa na e-mailové adrese les@faitgallery.com.
Aktuální výstava
Výjimečný objekt s historií sahající až do konce 18. století. V průběhu 20. století zde docházelo k politickým popravám odpůrců nacismu a komunismu. Prohlídky v rámci Brněnské muzejní noci povedou po zkrácené trase (30 minut) – dvůr č. 3, bývalá robotárna, kaple, cely smrti a dvůr č. 1.
Labyrint pod Zelným trhem
Za cenu happy hour (1000 Kč)
Vstupy: 18.00, 20.00 a 22.00 (hru je nutné si zakoupit předem)
Dominikánské náměstí 1
Sleva 20% na vstupné
Poslední vstup ve 22:45
V historických sklepních prostorách objevíte zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně i na Moravě a také expozici s audiovizuální prezentací historie i současnosti Brna.
Jakubské náměstíSleva 20% na vstupné
Poslední vstup ve 22:30 (prohlídky po 30 minutách)
Prohlídky unikátních prostor druhé největší kostnice v Evropě s kosterními ostatky více než 50 tisíc zemřelých, kterou osvítí světla svíček.
V průběhu necelé hodiny zájemci projdou zákulisím Besedního domu, poslechnou si dva krátké koncerty a seznámí se s novými edukačními programy pro děti i dospělé. Role průvodců se ujímá vedení Filharmonie Brno: ředitelka, náměstek, dramaturg, manageři koncertního oddělení a nebo třeba tisková mluvčí. A letos poprvé také Dobrovolníci Filharmonie Brno.
Galerie Kontext
Stálá expozice
18.00 slavnostní přivítání a zahájení akce muzejní noci
V každou celou hodinu promítnutí krátkého filmového dokumentu: Okupace českých zemí 15. 3. 1939 nacistickým Německem.
Uzavření českých vysokých škol na území Protektorátu 17. 11. 1939
Průběžná prohlídka Pamětní síně i venkovních prostor s průvodci, kteří návštěvníkům poskytnou odborný historický výklad.
23.00 ukončení muzejní noci v Kounicových vysokoškolských kolejích
Aktuální výstava
Každou hodinu začíná kurátorsky komentovaná prohlídka výstavy.
V návaznosti na výstavu věnovanou památce sochaře Imricha Vaneka, budou mít návštěvníci galerie možnost, zúčastnit se veřejné výuky figurálního sochařství – modelování podle živého modelu. Do lekce se můžete zapojit kdykoli během jejího trvání. Účast není podmíněna věkem ani sochařskými zkušenostmi.Rezervace místa na: janeckova@ticbrno.cz Bar a občerstvení Dvorek TIC.
Galerie mladých
Dozvíte se například jakou roli hraje 3D tisk v autorčině tvorbě, proč její objekty doprovází zvuk a možná se i autorka zmíní o svých objektech, které roztávají vlivem návštěvy diváka v galerii.
promítání virtuální prohlídky kláštera Porta coeli
slavnostní nasvícení kostelního portálu
pivo z obnoveného klášterního pivovaru
víno a ovocné mošty z klášterních sadů
prodej medových perníčků
občerstvení
komentovaná prohlídka, vstupné zdarma
komentovaná prohlídka, vstupné zdarma
Hrad Špilberk se opět otevře návštěvníkům během Brněnské muzejní noci. Tentokrát se program zaměří na proslulé špilberské vězně – od odvážného velitele pandurů barona Trencka, od jehož smrti letos uplyne 270 let, přes italského básníka a vlastence Silvia Pellica až po známého loupežníka Babinského. JEDNOTNÉ VSTUPNÉ za prohlídku kasemat a interiéru hradu činí 20 Kč (mějte prosím připravenou přesnou částku, poslední vstup ve 22.30), venkovní program je přístupný ZDARMA.
Na nádvoří bude jarmark, potulní kejklíři, flašinetáři, hbití šermíři, řemesla a historické zboží. Nebude chybět ani bohaté občerstvení či víno z Moravské banky vín. V kasematech se chystá hravý noční kvíz, otevřené budou stálé expozice Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku a Vulcanalia, přístupná bude také menší část nově otevřené výstavy Branky Body Brno. Na pódiu na velkém nádvoří bude pestrý program:
18.00 – MARIE TEREZIE – hudba Lucrezia Borgia
18.45 – MLUV ! – nástroje práva útrpného
19.15 – PŘEHLÍDKA ŠPILBERSKÝCH VĚZŇŮ – Rex
19.45 – AHMED PAŠA BONNEVAL – Maya
20.15 – PÍSNĚ PIJÁCKÉ – hudba Lucrezia Borgia
21.00 – BARON TRENCK – Exulis
21.30 – TOMAS GRASEL – Keltik
22.00 – NA DOBROU NOC – hudba Lucrezia Borgia
22.45 – VÁCLAV BABINSKÝ – Keltik
23.00 – OHEŇ – studio Maya, Rex
A to není vše. Na západní kurtině se utáboří panduři barona Trencka a vojáci Marie Terezie, děti se tam budou moci svézt na koních. V sále Ogilvy představí svůj um studeni resturátorské střední školy, v královské kapli třikrát vystoupí skupina CALATA s historickou hudbou.
Dokonce se chystá i operní premiéra! Divadlo 2-15 poprvé představí svoji novou jednoaktovou komickou operu "Velké prádlo na Špilberku", která se inspiruje vězeňskou historií hradu a příběhem barona Trencka. V gotickém sále zazní v 19.30 a v 21.30.
S brněnskou hvězdárnou se bude pozorovat noční obloha, v barokní lékárně budou k dispozici suvenýry za zvýhodněné ceny. V hranolové věži také Muzeum města Brna představí všechny své letošní chystané výstavy.
Měnínská brána je jedinou dodnes stojící městskou branou z někdejšího hradebního opevnění. Dnes je v ní k vidění unikátní sbírka historických hraček paní Milady Kollárové. Pojďte se podívat, s čím si hráli naši předci, když byli dětmi. Poznáte zároveň poutavé příběhy a osudy starých hraček.
Jednotné vstupné činí symbolických 20 Kč (mějte prosím připravenou přesnou částku). Poslední vstup je ve 22.30, vstup je omezen maximálně na 30 osob.
Aktuální výstava za snížené vstupné
Galerie U Dobrého pastýře
Stálá expozice
Zajišťuje Střední škola umění a designu (obor Oděvní a textilní design)
Stálá expozice
Aktuální výstava
možnost listovat nejnovějšími a nejzajímavějšími publikacemi o umění
Muzeum v pohybu je téma letošního ročníku muzejní noci Technického muzea v Brně. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet nejen své fyzické ale i vědomostní schopnosti a dovednosti, zavzpomínat si na dobu před pádem železné opony, dozvědět se více o časech, kdy nová Československá republika musela hájit své hranice (1918–1919), porovnat módu sportovních nadšenců ze začátku století s tou letošní, také si budou moci vyzkoušet, jak se přistává na brněnském letišti, a možná se potkat i s „kosmonautem“. K tomu všemu nebude chybět krása šperků a stále nedoceněná krása technických strojů v jednotlivých expozicích.
Veslařské a cyklistické trenažéry
Ohlédnutí za potápěčskou technikou
Kvízy se sportovní tematikou pro malé i velké
Laserové bludiště (ÚDIF)
Letecký simulátor
Simulátor F1
Ohlédnutí za dobou před rokem 1989
Oživená expozice Ulička řemesel
Oživená výstava V těžkých dobách 1918-1919
Ukázky historických zlatnických technik ve výstavě Karátové duše
Expozice Kultura nevidomých s kurátorkou
Technická herna – fyzikální zákonitosti „na vlastní kůži“ a retro počítačové hry
Ražba mincí
Jak se oblékaly na sport naše prababičky a nejen ony
Program před pavilonem
Program Mendelianum
18:00 Zahájení Dne otevřených dveří
18:10 Vystoupení Taneční konzervatoře Brno
18:30 Vystoupení TS Danceversity Hustopeče
19:00 Vystoupení Taneční a stepařské školy R+P Bartůňkových
19:30 Hudební překvapení zastupitelů Jihomoravského kraje
20:00 Vystoupení TS Danceversity Hustopeče
20:30 Hudební překvapení zastupitelů Jihomoravského kraje
21:00 Vystoupení Taneční a stepařské školy R+P Bartůňkových
21:30 Módní přehlídka SSUD Brno, obor Ekotextil design
22:00 DJ BRAD
22:30 Módní přehlídka SSUD Brno, obor Ekotextil design
Aktuální výstava
pracovní brožura k vyzvednutína pokladně Pražákova paláce
Stálá expozice
Aktuální výstava
Stálá expozice
workshop abstraktní malby na plechové hrnečky – pozor, omezený počet! / Herna
Program před pavilonem
Kateřina Šedá: Každej pes jiná ves
Pavel Hayek: Fotogramy
mimořádná možnost vidět Brno za soumraku - vstupné 20,- Kč
komentovaná ukázka vojenské techniky doplněná salvami z tříliberního děla typu Liechtenstein
tvůrčí program pro nejmenší doprovázený drobnou soutěží v salonku muzea
Stálá expozice
možnost večerní návštěvy katedrály sv. Petra a Pavla
Stálá expozice
Stálá expozice
Stálá expozice
Prohlídky vycházejí každých 15 min. Návštěvníci uvidí:
1. sál Zastupitelstva Jihomoravského kraje
2. místnost Rady Jihomoravského kraje
3. pracovnu hejtmana
4. krajskou včelnici na střeše úřadu
5. přijímací pokoj hejtmana (tzv. Parádní pokoj)
6. reprezentační zasedací místnost
Stálá expozice
Aktuální výstava
Aktuální výstava
Stálá expozice
Stálá expozice
Aktuální výstava
Zajišťuje Střední škola Charbulova (obor Kadeřník a Kosmetické služby)
Program před pavilonem
Poslední možnost ke zhlédnutí této ojedinělé výstavy, vstup volný
VDIFF Kurátor: Milan Mikuláštík
Klára Čermáková, Filip Dvořák, Igor Hosnedl, Jakub Choma,Patrik Kriššák, Alžběta Krňanská,David Krňanský, Martin Kolarov,Roel van der Linden, Martin Lukáč,Matyáš Maláč,Kateřina Rálišová,Julius Reichel,Namor YnrobyvVýstava VDIFF představí čtrnáct umělců a umělkyň nastupující generace reprezentujících čtrnáct osobitých a vyhraněných přístupů k médiu obrazu. Vdiff (Visual diff) je termín z oblasti počítačového programování, který označuje způsob kontroly souborů pomocí vizuálního porovnání. Zvolený název má evokovat skutečnost, že výstava představuje malbu v době, kdy jsou počítače a digitální technologie každodenní realitou a tím pádem výrazně ovlivňují, jak a co vizuálně vnímáme. Záměrem je vytvořit spektakulární environment, v rámci něhož se budou obrazy přelévat do prostorových instalací a vytvářet vzájemné vizuální konfrontace, rozehrávat polemiku nad podobnostmi a rozdílnostmi zúčastněných umělců. Nejde o přehlídku jednotlivých individualit, ale o gesamtkunstwerk, společnou instalací malířů a malířek, zahlcující krajinu. Abstrakce se zcela samozřejmě potká s figurativností, exprese s řádem, monochromatičnost s divokou barevností. Dalšími častými prvky jsou brikoláž, multiplikace, zmnožení jako reflexe konzumní společnosti, popkultury, mediální reality, všeobjímajícího digitálního univerza reprezentovaného především internetem.
Rafał Żarski Constant RenderingGalerie G99
Kurátorka: Marta Fišerová Cwiklinski
Rafał Żarski nás svou výstavou Constant Rendering zve na cestu do své vize budoucnosti. Na Zemi nenacházíme život v pravém smyslu slova, pouze dokonalé kulisy městského světa a stroje, které žijí metaživot. Stroje si už nepamatují, odkud se vzali jejich prapředkové, ale vědí, jaký je jejich úkol. Plní svět vizualizacemi budoucnosti a jejich den, který nemá začátku ani konce, je rozdělen pouze jednotlivými úkoly: renderováním, tiskem a aplikací elementů do pomyslné městské krajiny. Rafał Żarski tak představuje zdánlivě absurdní svět, pro který nachází základy v dnešním způsobu práce a městském plánování. V absenci organického života pak, jako jistá samozřejmost, vyznívají i důsledky globální ekologické krize. Rafał Żarski (*1989) je vizuální a multimediální umělec. V roce 2016 získal magisterský titul v Ateliéru fotomédií na Akademii umění ve Štětíně. Žije a pracuje v polské Poznani. V roce 2018 se účastnil rezidenčního programu Brno Artists in Residence.
Aktuální výstava
Pohádka O Koblížkovi
komentované prohlídky stálé expozice s uměleckými díly z brněnské diecéze včetně gotického deskového obrazu Madony z Veveří - každou půlhodinu - omezený počet na skupinu, vstupné 20,- Kč
Program Mendelianum
pořádaných ve spolupráci s výtvarnou školou Start-Art / v expozici ART IS HERE: Moderní umění
pouliční divadlo studentů JAMU na téma biblických příběhů v prostoru okolo katedrály
Kurátorská prohlídka nové výstavy s kurátorem Matyášem Dlabem.
komentovaná prohlídka s Petrem Ingerlem
komentovaná přehlídka odívání od konce 18. do poloviny 19. století
vystoupení se šavlemi
tanec dam s vojáky
koncert v katedrále sv. Petra a Pavla
100. narozeniny Masarykovy univerzity oslaví mužský pěvecký sbor Láska opravdivá výběrem z vrcholných mužských sborů Leoše Janáčka
Produkce varietních loutek - tým vedený Františkem Pavlíčkem předvede divákům znovuoživené staré loutky v akci. Připomene svět kočovných loutkářů.
19.00, 20.00 a 21.00
Ve foyer Besedního domu občerstvení
Hudebnice Makak (Kateřina Koutná) tentokrát hledá v písňové tvorbě Leoše Janáčka. S violoncellem i krabičkami. Osobitá interpretace, fabulace. Kde je Leoš a kde už Makak? Host Makak akustikus: JanKopecký, Albert Novák, Martin Švarc.
v expozici Parní motory
komentovaná prohlídka s Janou Písaříkovou
Muzejní noc ve Strom Art Gallery vám v sobotu 18. 5. 2019 přinese party s hudebními vstupy Martina Dominika Kratochvíla a sérií komentovaných prohlídek vedených autorem a kurátory galerie. Start v 19.00. Těšíme se na vás!
komentovaná prohlídka budovy Místodržitelského paláce včetně podzemí s Markétou Skotákovou
Aktuální výstava
Letošní program zahájíme v 19 hodin loutkovou inscenací pro děti a rodiče Golem na motivy starých židovských pověstí z rudolfinské Prahy. Počet míst je omezený, prosíme o rezervaci na brno@jewishmuseum.cz. Od 21 hodin si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu Bringing Together Divided Memory. Ve formě videorozhovorů jsou v ní zachyceny příběhy lidí, kteří museli opustit své domovy a v důsledku války začít život jinde. Zvláštní pozornost je věnována soužití Židů, etnických Čechů, Němců a Slováků, dvojjazyčných Moravanů a Bémáků (Böhmisch) před rokem 1938, a především rozdílným zkušenostem a prožitkům po odsunu.
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Galerie G99
představení programu Brno Artists in Residence + komentovaná prohlídka výstavy CONSTANT RENDERING s kurátorkou Martou Fišerovou Cwiklinski
koncert před muzeem
Divadlo Útulek 195
pouliční divadlo studentů JAMU na téma biblických příběhů v prostoru okolo katedrály
Program studentů ke 100. výročí školy
komentovaná prohlídka s Táňou Šedovou / knihovna
Komentovaná prohlídka výstavy VDIFF s jejím kurátorem Milanem Mikuláštíkem představí tvorbu 14 zúčastněných autorů a přiblíží okolnosti vzniku vystavených děl.
19.30, 20.30 a 21.30 Komentované prohlídky barokního Schrattenbachova paláce, sídla Ústřední knihovny
100. narozeniny Masarykovy univerzity oslaví mužský pěvecký sbor Láska opravdivá výběrem z vrcholných mužských sborů Leoše Janáčka
Aktuální výstava
Nepotřebujete složité programy a drahou techniku abyste vytvořili zajímavý a poutavý příběh. Ve spolupráci se studiem Scala a pedagogy z katedry Výtvarné výchovy PdF MU si pro vás Industra ART Class - Adults připravila tematický workshop, který je zaměřen na tvorbu Animace a GIFŮ za pomocí smartphonu.
Rezervace místa na anna@industra.space / dospělý 120,-
komentovaná prohlídka výstavy s Olgou Búciovou
v expozici Parní motory
Program před pavilonem
Alena Riedlová Slepičková se svými hosty
na nádvoří
komentovaná ukázka vojenské techniky doplněná salvami z tříliberního děla typu Liechtenstein
Série deseti krátkých experimentálních filmů mapuje architekturu socialistické éry ve východní Evropě.
Jazz, step a street dance
Kurátorská prohlídka nové výstavy s kurátorem Gejzou Horváthem.
přijďte si vlastnoručně vyrobit aktivní grafiku / Herna
komentovaná přehlídka odívání od konce 18. do poloviny 19. století
vystoupení se šavlemi
tanec dam s vojáky
Performence ve výstavě
Trojice autorů - Patrik Kriššák, Roel van der Linden a Julius Reichel - se účastní výstavy VDIFF a dlouhodobě představuje tři odlišné přístupy k malovanému obrazu. Spojujícím elementem plánovaných performancí je aktualizace romantického modelu uměleckého tvůrce (jak v ironické, tak ve vážné rovině) a současně popularizační snaha přiblížit malířskou tvorbu širokému publiku.Názorná prezentace práce Patrika Kriššáka, který "vynalezl" vlastní experimentální malířskou techniku (při níž otáčí obrazy vzhůru nohama) a představí ji publiku. Nizozemský umělec Roel van der Linden bude zdarma malovat (a rozdávat) maloformátové rychloportréty zájemců z řad návštěvníků.Live malířská performance Juliuse Reichela bude reagovat na technologické výzvy současné společnosti.
Studenti pod vedením paní Dady Klementové uvedou pásmo písní Evropa volá
Program před pavilonem
Velký hudební večer věnovaný dvěma němým filmovým raritám Bílý ráj a Byl první máj. Hudbu k oběma filmům složil skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Vtípil. Film Bílý ráj (1924), který Národní filmový archiv rekonstruoval v roce 2016, byl s živě provedenou Vtípilovou hudbou uveden v loňském roce na MFF Karlovy Vary, v Barbican Centre v Londýně a dvakrát v Praze. V Brně bude uveden poprvé, a co hlavně – na festivalu MUNIFESTO hudební doprovod Vtípil neobstará sám, nýbrž s výrazně rozšířenou sestavou. Speciálně pro tento večer dal dohromady ansámbl ostřílených hudebníků.
Tomáš Vtípil – elektronika (DG 307, Urband)
Vojtěch Procházka – piano (Vertigo)
Lukáš Mik – housle (Janáčkova opera, BCO)
Eva Rohleder – violoncello (Corazon Quartet)
Jana Vondrů – soprán (Dust in the Groove)
Jonáš Kucharský – bicí (Glad To Get Away)
Jako předfilm bude uveden snímek Byl první máj, který vznikl ve stejném roce jako Masarykova univerzita, tedy 1919. Hudbu k této krátké melodramatické hříčce Vtípil složil exkluzivně přímo pro MUNIFESTO a provede ji sólo.
Tomáš Vtípil (1981) vystudoval na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU. Je skladatel, hudebník a performer, kterého nelze postihnout jednoznačnou žánrovou nálepkou. Skládá scénickou i filmovou hudbu – za tu k filmu Pouta byl nominován na Českého lva. Opakovaně spolupracoval např. s Filharmonií Brno či Národním divadlem Brno. Hrál a skládal též v legendární undergroundové skupině DG 307, znám je též jako houslista a zpěvák ve skupině Urband.
Bílý ráj (1924, Karel Lamač, 67 min.)
Bílý ráj je dílem jednoho z nejvýraznějších filmařů počátků československé kinematografie Karla Lamače. Příběh i řemeslné zpracování snímku ukazují poučenost americkou kinematografií. Hlavní hrdinkou je sirota Nina, do jejíhož života zasáhne uprchlý vězeň, který chce naposledy navštívit umírající matku. Film natočený se skromným rozpočtem se dočkal příznivého přijetí u českých i zahraničních diváků. Kromě Karla Lamače se na filmu podílely další dvě významné osobnosti českého filmu – Gustav Machatý a Martin Frič. Národní filmový archiv film rekonstruoval v roce 2016.
Byl první máj (1919, Thea Červenková, 10 min.)Jeden z nejstarších dochovaných filmů průkopnice české filmové režie. Thea Červenková natočila krátkou romantickou komedii podle vlastního námětu a scénáře. Jednoduchá zápletka je založena na snu mladého básníka (v podání pozdějšího režiséra Svatopluka Innemanna), v němž mu jeho snoubenka krátce před svatbou uteče s vypočítavým svůdníkem (ztvárněným oblíbeným lidovým bavičem Josefem Švábem Malostranským).
Filmy představí filmový analytik z Filozofické fakulty MU Radomír D. Kokeš.
Akce se koná v rámci MUNIFESTO – Filmového festivalu k 100. výročí Masarykovy univerzity.
Vstupenky (80 Kč) na www.munifesto.cz nebo na místě ve Scalanterii.
Po projekci následuje afterparty – DJ Floex (DJ set známého průkopníka elektronické hudby v ČR).
Program Mendelianum
projekce filmu o Vladimíru Boudníkovi podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala / na nádvoří ve spolupráci s kinem ART a kavárnou PRAHA
v expozici Parní motory
Výstavou Vás provede Denisa Kujelová, kurátorka a umělecká ředitelka Fait Gallery.
Brněnský ansámbl Dust in the Groove, pohybující se na pomezí jazzu a soudobé hudby, volněinterpretuje Janáčkův klavírní cyklus V mlhách. Zazní improvizace, zvukové variace i osobitý groove.Žaneta Vítová – akordeon, vokál, Jana Vondrů – vokál, Radim Hanousek – saxofony, basklarinet, JanPřibil – trubka, Martin Opršál – marimba, Vlado Micenko – kontrabas
Další ukázky tanečního studia
Žonglérské vystoupení pod vedením Dagmar Heiland Trávníkové
Zahrajte si na plátně českou hru Kingdom Come: Deliverance a poslechněte si k tomu komentář historičky, která vám poví, jak se dá ve virtuálním světě zrekonstruovat historie. Akce je pořádána ve spolupráci s festivalem Gamer Pie.
Pouze pro starší 18 let.
pouliční divadlo studentů JAMU na téma biblických příběhů v prostoru okolo katedrály
Program před pavilonem
koncert ve dvoře muzea
koncert v katedrále sv. Petra a Pavla
Program Mendelianum
Program před pavilonem
komentovaná ukázka vojenské techniky doplněná salvami z tříliberního děla typu Liechtenstein
Hry bez hranic - scénické čtení z knihy Michala Kašpárka, který se ve své ajťácké grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y.
komentovaná přehlídka odívání od konce 18. do poloviny 19. století
vystoupení se šavlemi
tanec dam s vojáky