Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99

• VDIFF + Constant Rendering

• 18:00 VDIFF + Constant Rendering

VDIFF ​​​​​​​Kurátor: Milan Mikuláštík
    Klára Čermáková, Filip Dvořák, Igor Hosnedl, Jakub Choma,Patrik Kriššák, Alžběta Krňanská,David Krňanský, Martin Kolarov,Roel van der Linden, Martin Lukáč,Matyáš Maláč,Kateřina Rálišová,Julius Reichel,Namor YnrobyvVýstava VDIFF představí čtrnáct umělců a umělkyň nastupující generace reprezentujících čtrnáct osobitých a vyhraněných přístupů k médiu obrazu. Vdiff (Visual diff) je termín z oblasti počítačového programování, který označuje způsob kontroly souborů pomocí vizuálního porovnání. Zvolený název má evokovat skutečnost, že výstava představuje malbu v době, kdy jsou počítače a digitální technologie každodenní realitou a tím pádem výrazně ovlivňují, jak a co vizuálně vnímáme. Záměrem je vytvořit spektakulární environment, v rámci něhož se budou obrazy přelévat do prostorových instalací a vytvářet vzájemné vizuální konfrontace, rozehrávat polemiku nad podobnostmi a rozdílnostmi zúčastněných umělců. Nejde o přehlídku jednotlivých individualit, ale o gesamtkunstwerk, společnou instalací malířů a malířek, zahlcující krajinu. Abstrakce se zcela samozřejmě potká s figurativností, exprese s řádem, monochromatičnost s divokou barevností. Dalšími častými prvky jsou brikoláž, multiplikace, zmnožení jako reflexe konzumní společnosti, popkultury, mediální reality, všeobjímajícího digitálního univerza reprezentovaného především internetem.

Rafał Żarski Constant RenderingGalerie G99
    Kurátorka: Marta Fišerová Cwiklinski
    ​​​​​​​Rafał Żarski nás svou výstavou Constant Rendering zve na cestu do své vize budoucnosti. Na Zemi nenacházíme život v pravém smyslu slova, pouze dokonalé kulisy městského světa a stroje, které žijí metaživot. Stroje si už nepamatují, odkud se vzali jejich prapředkové, ale vědí, jaký je jejich úkol. Plní svět vizualizacemi budoucnosti a jejich den, který nemá začátku ani konce, je rozdělen pouze jednotlivými úkoly: renderováním, tiskem a aplikací elementů do pomyslné městské krajiny. Rafał Żarski tak představuje zdánlivě absurdní svět, pro který nachází základy v dnešním způsobu práce a městském plánování. V absenci organického života pak, jako jistá samozřejmost, vyznívají i důsledky globální ekologické krize. Rafał Żarski (*1989) je vizuální a multimediální umělec. V roce 2016 získal magisterský titul v Ateliéru fotomédií na Akademii umění ve Štětíně. Žije a pracuje v polské Poznani. V roce 2018 se účastnil rezidenčního programu Brno Artists in Residence.

• 19:00 Brno Artists in Residence + komentovaná prohlídka

Galerie G99
    ​​​​​​​​​​​​​​představení programu Brno Artists in Residence + komentovaná prohlídka výstavy CONSTANT RENDERING s kurátorkou Martou Fišerovou Cwiklinski

• 19:3020:30 VDIFF komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Milanem Mikuláštíkem

Komentovaná prohlídka výstavy VDIFF s jejím kurátorem Milanem Mikuláštíkem představí tvorbu 14 zúčastněných autorů a přiblíží okolnosti vzniku vystavených děl. ​​​​​​​

• 20:3022:30 Živé malování ve výstavě VDIFF - Patrik Kriššák, Roel van der Linden a Julius Reichel

Performence ve výstavě
    ​​​​​​​Trojice autorů - Patrik Kriššák, Roel van der Linden a Julius Reichel - se účastní výstavy VDIFF a dlouhodobě představuje tři odlišné přístupy k malovanému obrazu. Spojujícím elementem plánovaných performancí je aktualizace romantického modelu uměleckého tvůrce (jak v ironické, tak ve vážné rovině) a současně popularizační snaha přiblížit malířskou tvorbu širokému publiku.Názorná prezentace práce Patrika Kriššáka, který "vynalezl" vlastní experimentální malířskou techniku (při níž otáčí obrazy vzhůru nohama) a představí ji publiku. Nizozemský umělec Roel van der Linden bude zdarma malovat (a rozdávat) maloformátové rychloportréty zájemců z řad návštěvníků.Live malířská performance Juliuse Reichela bude reagovat na technologické výzvy současné společnosti.

Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99 na mapě